Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçınızın neden göründüğünü, hissettiğini ve davrandığını bilmek istiyorsanız, bu yazı tam size göre. Saçın köküne doğru gideceğiz, ne olduğunu ve nasıl yapılandırıldığını açıklayacağız, böylece en iyi şekilde görünmesini ve hissetmesini sağlamanın en iyi yolunu anlayabilirsiniz. Ve biraz daha fazla yardıma ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için, Smartbond gibi bir tedavinin ‘iyi saç günü’ sayınızı gerçekten nasıl artırabileceğini göstereceğiz.

Basit bir biyoloji ile başlayalım…

Saç tam olarak nedir?

Saç, lifli protein ailesinin bir parçası olan keratin’den yapılır. Saç olarak tanıdığımız uzun, tüp benzeri şekil aslında cildin dermisinde bir folikülden büyüyen bir protein zinciridir.

Her saçın yapısını üç ana parça oluşturur: kütikül (dış tabaka), korteks (orta tabaka) ve medulla (iç çekirdek).

Mikroskop altında, kütikül bir balık üzerindeki pullara benziyor. Ölü hücreler, her saça dış kuvvetini veren ve içindeki bağları stres veya bozulmadan koruyan üst üste binen katmanlar oluşturur.

Bir sonraki katman kortekstir. Bu saçınıza rengini veren pigment içerir. Cildinizdeki pigmente benzer şekilde, saç pigmenti melanin içerir – etkisinin kişiden kişiye değiştiği önemli bir farkla. Örneğin, kırmızı pigment daha koyu kahverengi veya siyah saçlarda daha yoğun, sarı saçlarda daha sarı görünecektir.

En iç kısımdaki iç tabaka medulladır. Bu saçın en kırılgan ve yumuşak kısmıdır. Boyutu folikülden foliküle değişir, ancak burada DNA’nızın büyük bir kısmı depolanır.

Bu üç katman, sıkıca paketlenmiş bir altyapı oluşturmak için birbirlerini aşan bağlar ile güvenli bir şekilde tutulur. Bağlar, diğer kükürt molekülleri ile güçlü bağlantılar kurmalarına izin veren bir kükürt bazı sayesinde bağlantı oluşturma yeteneklerinde benzersiz olan amino asitlerdir (sisteinler olarak bilinir).

Neden hepimizin farklı saç tipleri var?

Saçınızdaki keratin ve bağlar dokusunu ve şeklini belirler ve her saça toplam gücünün üçte birini verir. Protein zincirlerini birbirine bağlayan üç tip bağ vardır: disülfür bağları (güçlü olan); ve hidrojen bağları ve tuz bağları (zayıf olan).

Her saçın şekli içerdiği güçlü, disülfür bağlarının miktarı ve bu bağların dağılımı ile belirlenir. Disülfür bağları ne kadar eşit olarak dağıtılırsa, saçlar o kadar düz olur – bu durumda folikül silindir şeklindedir. Disülfür bağlarının kümelenmiş ve düzensiz dağılımı, düz veya oval şekilli bir folikülü olan kıvırcık saçlar oluşturur.

Saç şeklini değiştirmek mümkün mü?

Bazılarımızın da seveceği kadar, tek başına su saçınızın şeklini değiştirmez; Bu nedenle, önemli bir değişiklik elde etmek istiyorsanız, saçlarınızı bağları zayıflatan bir sürece maruz bırakmanız gerekir.

Perma ve gevşetici gibi kimyasal müdahaleler, disülfiti parçalayarak stilistin saç şeklini değiştirmesine izin verir. Ancak, böyle bir süreç tamamlandığında, kırık, yeniden şekillendirilmiş bağların etkilerini tersine çevirmek imkansızdır. Saçın orijinal şeklini geri kazandırmak için ikinci bir rahatlatıcı veya perma hizmetinin uygulanması kaçınılmaz olarak saç kırılmasına ve elastikiyet kaybına yol açar.

Sadece saçınızın yapısını değiştirebilecek sert kimyasallar değil: ısı şekillendirme, saç boyama, çevresel UV ve hatta fırçalama kütiküle zarar verebilir ve saçın zamanla gözenekli olmasına izin vererek oksitlenmeyi hızlandırabilir ve bu güçlü disülfür bağlarına zarar verebilir.

Tuz bağları ve hidrojen bağları korteksin her yerinde bulunur. Kimyasal bir işlem gerçekleşene kadar büyük ölçüde bozulmadan kalan disülfür bağlarının aksine, suya veya 5.5’in üzerindeki pH seviyelerine maruz kaldığında tuz ve hidrojen bağları parçalanır (tuz bağları durumunda, pH seviyelerini yönetmek bunları stabilize edebilir). Sizin veya stilistinizin saçınızın şeklini geçici olarak değiştirmenize izin veren bu bağlardır.

Muhtemelen, suya ve ısıya maruz kaldığında saçınızın daha elastik ve ‘esnek’ olabileceğini fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, su ve ısının tuz ve hidrojen bağlarını geçici olarak parçalaması, saçlarınızı ıslakken şekillendirerek şekillendirmeyi kolaylaştırması ve kurutularak (yeniden bağlanması) kolaylaştırmasıdır. Isı şekillendirmesi benzer bir etkiye sahiptir, böylece ısı, soğutulduğunda ayarlanan (yeniden bağlanan) bir stil oluşturmak için bağları kırar.

Kıvırcık saçlara gerçekten ne sebep olur?

Kıvırcık saçlar, nemin (su) hidrojen bağlarını parçalayarak ve pH’ı değiştirerek ve dolayısıyla her saçın şeklini etkilediği durumlarda oluşur.

Proteinler (bu durumda hidrojen bağları) suya veya ısıya maruz kaldığında, oksijen atomları hidrojen atomlarını çekerek oksijen elektronlarını negatif olarak (iyon olarak bilinir) şarj eder. İyonlar yok olmaz – saçlar artan oksidasyona, hidrojen ve tuz bağlarının parçalanmasına ve disülfür bağlarının bozulmasına maruz kaldıkça daha fazla birikir. Uzun vadede bu, parlaklığı azaltabilecek ve sonuçta kırılmaya neden olabilecek elastikiyet ve hidrasyon kaybıyla sonuçlanır.

Kırık saç bağlarını nasıl korur ve onarırız?

Smartbond devreye giriyor. Hem güçlü disülfit bağlarına hem de zayıf hidrojen ve tuz bağlarına verilen hasarı onarmak için çalışan eşsiz bir maleik asit ve seramid polimer formülü.

Smartbond işleminde dikkate alınması gereken üç adım vardır. Formül bağımsız bir tedavi olarak uygulanabilir veya oksidatif bir hizmetin bir parçası olarak dahil edilebilir (örneğin, bir geliştirici kullanıldığında renklendirme):

Smartbond Süreci

AŞAMA 1

İlk adım, ağırlıklı olarak maleik asit içerir. Bu, saçın pH seviyesini yeniden dengeler ve disülfür bağlarını güçlendirmek ve herhangi bir hasarı onarmak için kapatır. Ayrıca, hidrojen ve tuzun zayıf bağlarını onararak gelecekteki hasarı önlemek için çalışır – elbette giysilerinizin ıslanmasını durdurmak için yağmurluk giymek gibi. Son olarak, 1. adım negatif yüklü iyonların birikmesini ortadan kaldırır.

ADIM 2

İkinci aşama ayrıca, kütikül tabakasını bağlamak ve kapatmak için seramid polimerleri (bir tür yağ asidi) ilavesiyle maleik asit (pH seviyelerini dengelemeye devam etmek ve kalan iyonları uzaklaştırmak için) içerir. Bu, telleri daha az gözenekli hale getirir ve daha güçlü, daha parlak, daha ipeksi tüyler için nemi ve elastikiyeti korumalarına yardımcı olur.

Smartbond renk işleminizin bir parçasıysa, bu adım renk kaybını da önler. Formül teknisyeniniz renginizi karıştırdığında, durulama, şampuanlama ve kondisyonlama sırasında bileşenlerin çalışmaya devam etmesini sağlamak için eklenebilir.

Adım 1 ve 2 bağımsız bir hizmet olarak da rezerve edilebilir. Bu durumda Smartbond, Paul Edmonds Londra teknisyeninizin güçlü ve zayıf bağların onarımını en üst düzeye çıkarmak için doğru miktarda ve zamanı doğru bir şekilde karıştıracağı geri yıkama alanımızdaki kuru saçlara uygulanır.

Smartbond’ı bir sonraki randevunuza eklemek ya da bağımsız bir tedavi olarak ayırmak istiyorsanız stilistinizden daha fazla bilgi isteyin. İkincisi sadece 15 dakika sürer ve 35 £ maliyeti.

3. Adıma ne oldu ?!

İyi gördüm.

Saçınızı yıkamaya devam ettikçe, ısıtmalı şekillendirme araçlarını kullanın ve zamanla UV ve oksidatif strese maruz bırakın, Smartbond’un seramid polimerleri azalacaktır.

AŞAMA 3

Adım 3 Paul Edmonds Londra’dan satın alabileceğiniz evde bakım ürünüdür. Polimerleri ve saç kütikülünüzü uç şeklinde tutmak için haftada bir veya iki kez normal şampuanınıza ekleyin.